Vznik štátu Izrael a Rotschildovci

Autor: Oliver Bori | 14.9.2013 o 18:10 | (upravené 9.8.2017 o 9:34) Karma článku: 6,90 | Prečítané:  3056x

Od staroveku bol blízky východ kolískou kultúr, náboženstiev a civilizácii. Územie dnešného Izraela a Palestíny patrilo pod rôzne ríše a štáty, aj preto bola židovska obec odsúdená na cestovanie. Najskôr bolo územie

X+

Cestu späť si hľadali viac ako tisíc rokov na znovu zoficialnenie ich územia. Židia, ktorí dovtedy žili na okraji európskej, prevažne kresťanskej spoločnosti pociťovali emancipáciu, ktorá prišla v dobe osvietenstva v tradičnej Europe. S tým prišli aj myšlienky občianskej demokracie a Židia sa začali dožadovať svojej domoviny. Začali sa združovať rôzne jednoty, zväzy a organizácie za židovskú obec. Prvú formálnu požiadavku publikoval na konci 19. storočia Theodor Herzl v knihe Židovský štát. Herzl organizoval aj prvý sionistický kongres v Bazileji v roku 1897, na ktorom vznikla Svetová sionistická organizácia s úplným cieľom založiť čisto židovský štát, medzinárodne mandátne uznávaný, vtedajšej Palestíne. Sionistické združenie nemalo moc veľký úspech do obdobia prvej svetovej vojny. Jednania s Osmanskou ríšou končili bezvýsledne a aj v záujme ostatných veľkých hráčov ako Rusko, VB aj Nemecka bolo aby sa všetko zachovalo tak ako doteraz.

Až popredný sionistický aktivista Chaim Weizmann našiel cestu v spojení s imperialistickou Britániou. Dohoda mala znieť že ak po prvej svetovej vojne padne Palestína do rúk Británie a Whittehall bude podporovať židovskú kolonizáciu, "tak židia spravia všetko pre progres územia a ochranu Suezkého prieplavu (prieplav bol politickým záujmom Británie poz. a.) ". Kedže sa Osamnská ríša pridala k ústredným mocnostiam, krajiny Dohody sa začali dohadovať o prípadnom prerozdelení území. Spojenému kráľovstvu pripadla časť Iraku a Palestíny (vtedy aj Zajordánsko - dnes Jordánsko pozn. a.). Predný britský politici vyšli v ústredí Weizmannovi a podporili projekt židovskej Palestíny. V roku 1917 minister zahraničných vecí VB Arthur James Balfour adresoval predsedovi Svetovej sionistickej organizácie a francúzskemu finančníkovi Edmondovi de Rotschild list, v ktorom zaručil britskú podporu pre tento projekt. Aj keď po príchode Winstona Churchilla prišla menšia zmena v prerozdelení územia židom, Balfourov sľub bol dodržaný. Zmena bola v charaktere územia, čo znamenalo nie čisto sionistické usporiadanie krajiny. Edmond James de Rotschild zo známej finančníckej rodiny, nebol na začiatku presvedčený sionista. Nevenoval sa hlavne finančníctvu ale aj umeniu, filantropii a vinárstvu. Ešte pred kolonizáciou Palestíny skupoval a zakladal na tomto území osady a priniesol vinársky priemysel. Keď sa osady ako Rišon le-Cijon (monetálne 4. najväčšie mesto v Izraeli poz. a.)  a Zichron Ja´akov vzniknuté v 80. rokoch 19. storočia dostali do ekonomických problémov, prevzal ich pod svoju správu, potom pomáhal zakladať aj ďalšie dediny. Sieť jeho dedín postupne narastala, na prelome storočia ich už bolo 12. Dokopy ich vlastnil 44, ktoré následne predal Židovskemu kolonizačnému združeniu.

Medzi tým vznikalo množstvo protižidovských demonštrácii a vystúpení. Tlak z arabskej strany na VB bol taký silný že na konci 30. rokov Británia zakázali prisťahovalectvo. Tento zákaz sa odzrkadlil v sionistickom hnutí tak že vyhlásili že židovský štát bude založený aj cestou boja či už s Britániou alebo aj s Arabmi. Požadovali aby bola Palestína vyhlásená za rýdzo židovský štát a liberalizáciu prisťahovaleckej politiky. Následne sa začala vlna protestov a mobilizácia židovských militantných skupín ako Irgun Zwai Leumi, Hagana a ďalšie, ktoré začali bojovať proti britskej mandátnej správe. Emancipáciu kultúry podporovali USA aj Rusko. Naopak vo VB bola situácia opačná. Londýn neudržal politickú zainteresovanosť a prípad prepustil OSN, tá v roku 1947 prerozdelila Palestínu na židovskú a arabskú časť. Odpoveďou bol ozbrojený konflikt medzi etnikami. 14. mája 1948 David Ben Gurion oficiálne vyhlásil územie za štát Izrael. Na druhý deň vtedy už Izrael musel čeliť arabskému útoku. Tak začala prvá izraelsko-arabská vojna.

Tento text je používaný ako učebný materiál na Gymnáziu Párovská 1 v Nitre.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?